Music Festival Schedule

Thunder Bay Folk Festival Schedule of performers.

We have a great line-up of music this year for your listening pleasure! Sit back and enjoy!
Be sure to check out the fantastic Workshops below!


Friday, Sept 28

BARN STAGE
5 PM:  Olivia Mainville and The Aquatic Troupe
7 PM:  Emergency Bluegrass System
9 PM:  The Bootstrap Boys
11 PM:  Bubba and the Roadmasters

Gate opens at Noon on Friday

Saturday, Sept 29

BARN STAGE
12 PM:  Chester's Habit
2 PM:   Polka Riot
4 PM:   Connor Larkin
5 PM:   Full Cord
7 PM:   Radio Free Honduras
9 PM:   Chasin' Steel
11 PM:   Nina & The Buffalo Riders

PORCH STAGE
10 AM:  Open mic
11 AM:   Open mic
12 PM:  Joe Thomas
1 PM:    Great Lake Effect
2 PM:   Devin Deville and Friends
3 PM:   Bridge from Below
4 PM:   The Bootstrap Boys
5 PM:   Wolf Creek Release
6 PM:    Polka Riot
7 PM:   Joel Choate Sr
8 PM:    Chippewa Thrills
9 PM:    Chris Crown/Lee Kitzman
10 PM:  The Blood Money Men
11 PM:   The North Country Burnouts

PORCH STAGE
4 PM:   Open Mic
5 PM:   Open Mic
6 PM:   Eric Glatz
7 PM:   Bandura Gypsies
8 PM:   The Bombay Runners
9 PM:   Full Cord
10 PM: Olivia Mainville & the Aquatic Troupe
11 PM:  Nina and the Buffalo Riders Unplugged

STAGE IN THE WOODS
11 AM:  Joel Choate Sr.
Noon:  45th Parallel
1 PM:    Downside and Away
2 PM:   Drum Workshop
3 PM:   Jim Weeks
4 PM:   Donna Klein
5 PM:   Open Mic
6 PM:   Russ Franzen
7 PM:   Laura Frawley
8 PM:   Wolf Creek Release
9 PM:   Drum Kiva

STAGE IN THE WOODS
4 PM:  Open Mic
5 PM:  Rich Rider
6 PM:  Al Gross
7 PM:  The Shiffers
8 PM:  Jim Ewell
9 PM:  Drum Kiva

 

 

 

 

 

 

Sunday, Sept 30

SUNDAY AM MUSIC
10 AM - NOON:  Eric Dunckel, Kim Casey & Jim Miller
 

2017-tbfs-music-festival.png



WORKSHOPS


Friday, Sept 28

APPLE TREE WORKSHOP AREA
5:00 pm: Rod Olson - FOSSILS

LITTLE HILL WORKSHOP AREA
6:00 pm: Jeremy Smith - DRUMMING

CEDAR GROVE WORKSHOP AREA
5:45 pm:  BLESSING OF THE TENT
6:00 pm:  Sarah Copping - DRUM YOGA
7:30 pm:  Sarah Copping - OM Circle W/MANIFESTING LUMINEERS

Saturday, Sept 29

APPLE TREE WORKSHOP AREA
10:00 am:  Nicky Cornelius - DRIFTWOOD CHIMES
11:00 am: Annelise Mathia - PAINTING
Stacey Zbtowski Whitgrave - FACEPAINTING FOR KIDS
NOON:   Jim & Gina Gilmet - WOODWORKING FOR KIDS
1:00 pm: Joline Lannon 7 Susan Allen - BUBBLES FOR KIDS
2:00 pm:   Tina Honeker - I SING, YOU SING FOR KIDS
5:00 pm: Tina Honeker - HISTORY OF ISLAND SONGS
6:00 pm:   Rod Olson - FOSSILS

LITTLE HILL WORKSHOP AREA
10:00 am: Tina Honeker - INTRO TO HAWAIIAN UKE
11:00 am: Russ Franzen - SONG WRITING
NOON: Julie Sherlock - BEGINNING UKE
1:00 am: Julie Sherlock - BEGINNING FIDDLE
2:00 am: Dan David & Cassie Jaffas - INTRO TO BANJO
3:00 pm: Paul Conger - WORLD DRUMMING
4:00 pm: Ian McConnell - SHAKUHACHI FLUTE
5:00 pm: Kevin Ballmer - OPEN SLIDE GUITAR
6:00 pm: Ian McConnell - SHAMISON GUITAR & THE BLUES

Sunday, Sept 30

9:00 am:   Chrissy Teratuta - SUNRISE YOGA


For safety sake, please don’t leave your children unattended at the workshops.  We hope you enjoy attending the workshops as much as your children do!

Back to Top ↑